• Düzce

  Düzce tarihi ve doğal güzellikleri bakımından zengin bir ildir. Doğal zenginliklerin içerisinde şelaleler, yaylalar, sahil kentleri ve antik kentler bulunmaktadır.

  Türkiye’nin en yüksek şelalesi, Güzeldere Şelalesi 28km, ‘Tabiat Anıtı’ olarak tescillenmiş, Samandere Şelalesi ise 26 km uzaklıktadır

  Düzce, Topuk Yaylası, Kütüklü Yaylası, Sakarya Yaylası, Kardüz Yaylası, Odayeri Yaylası, Pürenli Yaylası ve Koca Yaylası gibi pek çok yaylaya da ev sahipliği yapmaktadır

  İlçesi Akçakoca'da, Ceneviz Kalesi, Aktaş Şelalesi, Fakıllı Mağarası,  Mehmet Arif Köşkü ve Mahalle Evleri en önemli turistik alanlar mevcuttur.

  Melen Suyu’nda günü birlik Rafting ve Trekking turları düzenlenmektedir.

  Konuralp Beldesi’nde Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin görülebileceği bir müze, Antik Tiyatro ve Mermer Köprü bulunmaktadır.

 • Akçakoca Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahiptir.

  Ceneviz Kalesi: Şahane panaroması, piknik ve mesire alanları, mavi bayrak sahibi plajı ile ünlüdür.

  Aktaş Şelalesi: İlçenin en yüksek bölgesindeki doğa harikasıdır.

  Fakıllı Mağarası: Bir giriş tünelinden sonra inanılmaz görüntülerin olduğu galerilere ulaşılmaktadır.

  Cumayeri: Piknik alanı olarak kullanılır. Eski bir hamam kalıntısı, camisi ve Evliya Ahmet Dede Türbesi ile tarihi ve dini bir misyon üstlenmiştir. Çınarları ve yanındaki akarsuyuyla bir dinlenme yeridir.

  Mehmet Arif Köşkü ve Mahalle Evleri: Bazıları tamir edilmiş, kimileri ise orijinal yapısıyla merkezde bulunan bu evler görülmeye değer.

  Çevrede Yedigöller, Abant, Kartalkaya, Düzce Efteni Kuşcenneti, Samandıra Şelalesi, Antik Konuralp, Kdz. Ereğli Cehennem Mağarası görülmeye değer yerlerdir.

 • Güzeldere Şelalesi

  Şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunan Güzeldere Şelalesi Türkiye’nin en yüksek şelalesidir.

  Çevresinde oluşturulan piknik alanı, hafta sonlarında şelalenin doğal güzelliğini seyretmek, temiz havada doğanın içinde piknik ve spor yapmak, dinlenmek, kent yaşamının stresinden kurtulmak isteyenler için ideal bir tabiat parçasıdır.

  Güzeldere Şelalesi özellikle ilkbaharda suların coşkun olduğu, çiçeklerin renk renk açtığı, orman güllerinin, mor çiçeklerinin ormanı kapladığı mevsimde gezilip görülmeye değer bir yerdir.

  Gölyaka ilçesine 15 km. mesafede olup, Gölyaka-Hacıyakup-Hamamüstü-Güzeldere köyleri yolu üzerinden veya Düzce-Çınarlı-Gölormanı-Hamamüstü-Toptepe-Güzeldere köyleri üzerinden ulaşılmaktadır.

 • Samandere Şelalesi

  Düzce'nin güneydoğusunda, il merkezine 26 km. mesafede yer alan Samandere Şelalesi, bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ve doğal oluşumu ile Milli Parkar Kanunu gereğince, Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir.

  Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 metrelik dere boyunca, anıt ağaçlar, 3 adet şelale ve 1 de Cadı Kazanı adı verilen derin bölüm bulunmaktadır. Büyük ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek “Cadı Kazanı” içinde, derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır.

  Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürüyor.

 • Yaylalar

  Yemyeşil ormanlarla kaplı dağlar üzerinde yer alan Düzce yaylaları gür akarsular ve göllerle içiçe düzlüklerdir.

  Doğal ve bakir ormanlar ve yaylalarla çevrili olan Düzce, her türlü eko-turizme açıktır.

  Düzce'nin yaylarından başlıcaları şunlardır; Pürenli, Odayeri, Kardüz, Kocayayla, Şehirliyayla, Topuk, Çiçekli, Keklik, Torkul, Derinoba, Karaburun, Sakarca, Abaza, Yanık, Unluk ve Kızık Yayları.

  Düzce ilinde bulunan yaylalar klasik Karadeniz yaylaları niteliğindedir. Çoğunda göletlerin bulunduğu yaylalar, pırıl pırıl buz gibi kaynaklarıyla, el dokunmamış ormanlarıyla ve yemyeşil düzlükleriyle insanlara ferah ve temiz bir ortam sunmaktadır.

 • Mağaralar

  Sarıkaya Mağarası
  Yığılca ilçesindedir. Genişliği 80m., uzunluğu 75 m. ve tavan yüksekliği 15-40 m. arasında değişen mağaranın giriş bölümündeki salonun içi damla taşlarla kaplıdır. Düzce merkeze 45 km. Yığılca'ya 10 km. uzaklıkta hakim bir tepe üzerinde olan mağaranın bulunduğu yer yamaç paraşütüne de uygundur.

  Akçakoca Fakıllı Mağarası
  Akçakoca ilçesi Fakıllı Köyü'ndedir. İçindeki galerilerde sarkıt ve dikitler bulunmaktadır.

  Aksu Mağarası
  Sarıkaya Mağarası ile aynı yeraltı drenaj sisteminin uç noktalarını oluştururlar. İçinde değişik büyüklükte çok sayıda salon ve göller bulunan mağaradaki yeraltı deresi yüksekliği 5-10 m. arasında değişen 3 şelale oluşturmuştur.

  Gökçeağaç Mağarası
  Bu mağarada Yığılca ilçesinde bulunmaktadır. Diğerlerine göre daha küçük bir mağaradır.

 • Rafting

  Bolu Dağları'ndan çıkan Küçük Melen, Yığılca istikametinden gelerek Hasanlar Baraj Gölü'nü oluşturur. Efteni Gölü civarında Asar Suyu ise, Uğur Suyu, Aksu ve dağlardan gelen diğer küçük derelerle birleşerek Düzce Ovası'nı sular ve Efteni Gölü civarında ise Büyük Melen'i oluştururlar.

  Düzce havzası'nın Karadeniz'e boşalmasını sağlayan bu akarsuyu çevresindeki doğal güzellikler piknik ve mesire yerlerini oluşturmaktadır. Deniz'e döküldüğü Melen Ağzı, plaj olarak kullanılmaktadır. Deniz sığdır, temiz ve ince kuma sahiptir.

  Büyük Melen'in geçtiği Cumayeri ilçesi'nin Dokuzdeğirmen mevkii'nden Melen Ağzı'na 12 km.'lik dere ve rafting sporları yapmaya uygundur. Bu bölgede rafting'e başlangıç için alt yapı mevcuttur ve D-100 karayoluna 5 km.'dir.

 • Konuralp Antik Kenti

  Düzce'nin tarihi 14. yy'dan daha gerisine dayanmamaktadır. Ancak Düzce’nin 8 km kuzeyinde yeralan Konuralp kasabasının tarihi MÖ 3. yy' a kadar dayanmaktadır. Konuralp'in mevcut arkeolojik eserlerden saptandığı kadarıyla zengin bir tarihi vardır. Konuralp M.Ö. 74 yılına kadar Bilecik, Bolu, Kocaeli ve Sakarya şehirlerini kaplayan bir alanda hakimiyet süren BITHYNIA Devleti'nin önemli şehirlerinden birisiydi ve adıda 'Prusias Pros Hypios (Melen Kenarındaki Prusias)'dı. M.Ö. yılında, kısa bir süre Pontus istilasına uğrayan şehir, aynı yıl Roma hakimiyetine girdi. Roma devrinde şehir Latin kültürünün tesiri altında kaldı, adı da ' Prusias ad Hypium' olarak değişti.

  Konuralp'in etnik zenginliğini gösteren en önemli kalıntılarından biri de tiyatrosudur. Halk arasında 40 Basamaklar olarak da bilinen antik tiyatro, M.S. birinci yüzyıla kadar yöreye hakim olan Prusias Krallığı döneminin sanatsal zenginliğini gösteren en canlı eserler arasındadır.

Copyright © 2011 Gösterişli Otel | Cedidiye Mah. Haydar Gördebil Cad. No:10/A DÜZCE | Tel: 0380 524 11 33 / 34 | Faks: 0380 524 11 35 | BD